Language

Apg29.Nu

BUTIK NY! | Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
DONERA till Apg29 - bli månadsgivare!
SWISH: 072 203 63 74

REKLAM:
Himlen TV7

transformimi Uppryckandets

Ata qė kanė vdekur nė Krishtin do tė dalin nga varret e tyre nė borisė. Ata do tė transformohet me ne qė jetojmė.

Kur Jezusi tė sjellė nė shtėpi atyre qė besojnė nė tė, ata tė shkojnė nė ēast.

Transformimi do tė jetė jashtėzakonisht e shpejtė. Kjo do tė ndodhė ", nė njė moment, nė njė ēast". Teksti themelor shprehur nė njė tani "njė atomo", e cila pėrkthehet si "kohė tė pandashme," nė njė moment (njė ofthalmś pjekur) "mė shpejt se syri mund tė injoroj."


Av Sven Thomsson
måndag, 30 september 2019 02:35
Läsarmejl

jashtėzakonisht

Ne qė besojnė dhe bėjnė momentin Rrėmbimi ndodh, sė bashku me ato qė lindin transformuar. Transformimi do tė ndodhė ", nė njė moment, nė njė moment, nė tingullin e burisė sė fundit." Pali shkruan pėr kėtė dhe ne lexojmė nė KJV, 1 Korintasve. 15: 51-53:

"Ja, unė po ju them njė tė fshehtė: tė gjithė nuk do tė vdesim, por tė gjithė do tė shndėrrohemi nė njė moment, nė injoroj njė sy nė burisė sė fundit. Sepse do tė bjerė buria, tė vdekurit do tė ngrihen dhe do tė transformohet. Pėr kėtė qė prishet duhet tė vishen veten me mosprishjen dhe ky i vdekshėm tė vishen nė pavdekėsi. "

Kur briri tė fundit tingėllon, kjo ėshtė sinjal se tė vdekurit do tė ringjallen. Ata qė kanė vdekur nė Krishtin do tė dalin nga varret e tyre nė borisė. Ata do tė transformohet me ne qė jetojmė.

Transformimi do tė jetė jashtėzakonisht e shpejtė. Kjo do tė ndodhė ", nė njė moment, nė njė ēast". Teksti themelor shprehur nė njė tani "njė atomo", e cila pėrkthehet si "kohė tė pandashme," nė njė moment (njė ofthalmś pjekur) "mė shpejt se syri mund tė injoroj."

vendbanimi ynė tokėsor

"Ky trup qė prishet" i referohet atyre qė kanė vdekur, ndėrsa "tė vdekurit" i referohet atyre qė janė duke jetuar. ? 2 Kor. 5: 1-5 jep pėrgjigjen:

"Por ne e dimė qoftė se kjo ēadėr qė ėshtė banesa ynė tokėsor ėshtė thyer, kėshtu qė ne kemi njė godinė nga Perėndia, njė shtėpi qė nuk ėshtė bėrė me duar, tė pėrjetshme nė qiej. Sepse nė kėtė ēadėr ne psherėtijmė shumė, dhe dėshiron tė jetė i mbuluar me banesėn tonė qiellore, pėr njė herė ne jemi tė veshur nė tė ne nuk do tė gjendet zhveshur. Sepse ne qė jemi nė kėtė ēadėr psherėtin dhe tė rėnduar, jo sepse ne duam tė jetė i zhveshur, por tė veshur gjatė, nė mėnyrė qė vdekshme tė pėrpihet nga jeta. Por ai qė na ka pėrgatitur pėr kėtė ėshtė Perėndia, si njė premtim, ai na ka dhėnė edhe Shpirtin. "

Njė tendė ėshtė disi i dobėt, njė e pėrkohshme, vendbanim i pėrkohshėm. Nė njė jetė tė mbushur me gjyqe, ne psherėtimė dhe etur pėr atė kohė sė shpejti do tė jetė brenda kur Perėndia i jep fund jetės kėtu dhe tė vendos mbretėrinė tėnde.

Transformimi ėshtė pėrshkruar edhe nė Phil. 3: 20-21

"Por qytetėria jonė ėshtė nė qiejt, prej ku edhe presim Shpėtimtarin, Zotin Jezu Krisht, i cili do ta transformojė trupin tonė tė pėrunjur, qė ata do tė jenė si trupin e tij tė lavdishėm, nga forca me tė cilėn ai ėshtė nė gjendje pėr tė mposhtur tė gjitha gjėrat."

Ne psherėtin e dėshira tė jetė i veshur nė trup qiellor, e cila ėshtė lavdia e trupit tė Jezusit. Shpresa jonė ėshtė pėr tė shmangur pasur nevojė tė shtyrė dhe nė vend tė marrė överkläda ne me lavdinė e trupit. Dhe kjo ėshtė pikėrisht ajo qė Zoti ka pėrgatitur pėr ne. Kur shenjtorėt veshur nė lavdinė e trupit, ata qė nuk janė besimtarė tė jenė tė zhveshur dhe tė mbajnė mė turpin. Sepse ne jemi qytetarė qiellorė, trupi ynė i lavdishėm, kostum kombėtar tė cilat ne duhet tė mbajnė nė botėn qiellore.


Publicerades måndag, 30 september 2019 02:35:50 +0200 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Direkt med Christer Åberg


"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

lördag 28 november 2020 13:20
Hjälp Herre min Jesus

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
DONERA till Apg29 - bli månadsgivare
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp