Surfar nu: 401 www.apg29.nu

Mëkatarët?

miq

Reader Mail nga David Billstrom 

Jezusi është modeli ynë kryesor rol për të arritur jashtë për njerëzit që nuk janë besimtarë. Kur Jezusi eci në tokë, ai e dinte se çfarë po ndodhte në njerëzit që erdhën tek ai. Ai është i njëjtë sot.

" Por, kur skribët dhe farisenjtë, duke parë se po hante me tagrambledhës dhe me mëkatarë, u thanë dishepujve të tij: Si është e mundur që ha dhe pi ai bashkë me tagrambledhës e me mëkatarë? Dhe Jezusi, kur i dëgjoi këto gjëra, u tha atyre: The shëndetshëm nuk kanë nevojë për mjek, por të sëmurët. Unë nuk erdha për të thirrur të drejtët, por mëkatarët për pendim. "Mark. 2: 16-17

Jezusi është modeli ynë kryesor rol për të arritur jashtë për njerëzit që nuk janë besimtarë. Kur Jezusi eci në tokë, ai e dinte se çfarë po ndodhte në njerëzit që erdhën tek ai. Ai është i njëjtë sot.

Ndonjëherë gati Jezusi prodhuar si një hipi, i cili preku të gjithë në anën e pasme dhe të konfirmuar mënyrë jetese e njerëzve, se si ata jetonin. Jezusi u quajt "mëkatarët", por nuk ishin ata që e kundërshtuan atë. Kjo ishte një term i abuzimit.

Si një lexues i Biblës, ju duhet të mësojnë që të mos jetë shumë kategorik në leximin e tij. Bibla shpesh të jetë disa nuanca që plotësojnë njëri-tjetrin. Por shpesh ne jemi kaq të vështirë për t'u marrë me shumë të vërtetën dhe zgjedh të vërtetën. Tex se Jezusi ishte me mëkatarë, siç lexojmë në fillim. Kjo ishte për të thirrur mëkatarët - në pendim. Pastaj, disa zgjedhin të zoom në të vërtetën se Jezusi u zhvendos në mes të gjithë njerëzve, që ai bëri. Dhe kjo është një e vërtetë e mrekullueshme. Jezusi nuk merrni nervor kur duke u betuar dhe mjegulla e cigareve është e rëndë. Por ai është atje për një qëllim - për të thirrur në pendim. Ndonjëherë Kisha Pa pothuajse krijuar frikyrkojesus tyre ofrojnë vetëm kafe, buns dhe ndërmjetësimin. Është e mirë për të bërë atë, por larg nga të gjithë të vërtetën. Ai tregon zgjidhje - pendimin.

Ndërsa ne gjithashtu tregojnë pendim, atëherë dy gjëra të ndodhë, që është biblik. Njerëzit do të kthehet rreth dhe për të marrë mëkatet e tij falur, por njerëzit do të jenë të mërzitur. Ne duhet të kuptojmë dhe të mësojnë. Për ndryshe, kur të ndodhë që njerëzit të mërziten, ne besojmë se kemi bërë gabim. problem i madh i Suedisë nuk është aspak e ftohtë zemre dompredikanter por më tepër se ne të krishterët janë jovertebrore. Nuk është e guximshme për të ngriteni për atë që ju besoni, kjo nuk do të çojë në lidhje, por përbuzje.

Jezusi u pasua dhe të dashur nga shumë njerëz, por ai ishte edhe persekutuar dhe të të urrejnë. Ne, si dishepuj të Jezusit sot mund të presin të njëjtën gjë.

" Kujto, pra, ai (Jezusi) të cilët kanë pasur për të vënë me një kundërshtim të tillë nga mëkatarët, që ju nuk lodhemi në shpirtrat tuaj dhe të heqë dorë." Hebr. 12: 3

Kontradiktore dhe persekutimi është patjetër diçka që ne duhet të përpiqemi për të, por ne duhet të jenë të përgatitur për të. Kjo është normale dhe ne mund të dimë se jemi në shoqëri të mirë, kur ajo ndodh. Ne definitivisht nuk do të kërkojmë lavdërim dhe lavdërim në botë. Nëse ne bëjmë kështu, ajo do të jetë e lehtë për të bërë që të humbasin Kepi dhe kripësinë.

Ungjilli zbulon dashurinë e Perëndisë, por edhe shenjtëria e Perëndisë në ndëshkimin e mëkatit, Jezusi vdiq për ne. Dy mirësia dhe shenjtëria tërheq dhe bën thirrje njerëzve për pendim. Dhe pendimi do të thotë duke e kthyer nga mëkati Perëndisë në vend.

Le të mos jenë stereotipe dhe të drejtuar të njëjtin stil në të gjitha situatat, pa u udhëhequr nga Fryma e Perëndisë. Ndonjëherë ajo është aq i butë dhe i butë, por ndonjëherë këshilluar dhe sfiduese. Si njerëz atëherë përgjigjen është në dorën e tyre, por me sa duket ne duam sa më shumë njerëz të jetë e mundur nga ana e tij në krahët e përzemërt të Jezuit.

Mund të jemi në gjendje për të menaxhuar të dyja lëvdata njerëzore, por edhe kontradikta, por ne mërzitur besimin dhe kthehet tonë.


David Billström

Reader Mail


---
Shënim: Reader Mail, artikuj dhe komente të shkruara nga njerëz të tjerë se unë, ( Christer Åberg, themelues Apg29 ), mund të ketë mendime se unë nuk gjithmonë të ndarë. Artikujt e mia janë përgjithësisht unsigned.

Tack för att du läser Apg29. DELA gärna till dina vänner. Du kan också stödja Apg29 genom att sätta in en valfri GÅVA på BANKKONTO 8169-5,303 725 382-4. På internetbanken går det att ställa in så att du automatiskt ger en summa varje månad. Men om du hellre vill kan du SWISHA in en frivillig summa på 070 935 66 96. Tack.


Vill du bli frälst?

Ja

Nej


Publicerades torsdag 1 januari 1970 01:00 | | Permalänk | Kopiera länk | Mejla

2 kommentarer

Martin 16/1-2019, 17:56

Oavsett om jag är en omvänd syndare eller inte kommer Gud att älska mig. Det är det Han är - Kärlek. Det är ett av hans namn.
Frågan är vad jag gensvarar på den kärleken.
Finns mycket mer att säga om detta, men jag stannar där.

Svara


David Billström 23/1-2019, 17:25

Svar till Tomas N.

Nästan alla moderna Bibelöversättningar är gjorda från den felaktiga minoritetstexten bestående av bara 4-5 dokument, tex Svenska Folkbibeln (SFB).

Majoritetstexten består av 4000-5000 dokument och vilka tex Reformationsbibeln och KJV är gjorda utifrån.

Verserna i artikeln ovan är utifrån Reformationsbibeln. I SFB står "till omvändelse" med i Luk. 5 bara och då med annan ordföljd, men inte med alls i Matt. 9 och Mark. 2.

Ändrar man nyanserna kan man få fram andra slutsatser. Bla därför avfall i tro och lära idag.

Vad hjälper det att kunna grekiska om man sitter med fel dokument?

Är alltid och har varit från begynnelsen, en strid vad gälller Guds ord. Ormen i lustgården sa och säger fortfarande "Skulle väl Gud ha sagt"

Svara


Din kommentar

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?

Din kommentar kan deletas om den inte passar in på Apg29 vilket sidans grundare har ensam rätt att besluta om och som inte kan ifrågasättas. Exempelvis blir trollande, hat, förlöjligande, villoläror, pseudodebatt och olagligheter deletade och skribenten kan bli satt i modereringskön. Hittar du kommentarer som inte passar in – kontakta då Apg29.


Prenumera på Youtubekanalen:

Vecka 34, onsdag 21 augusti 2019 kl. 17:40

Jesus söker: Jon, Jonna!

"Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son [Jesus], för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv." - Joh 3:16

"Men så många som tog emot honom [Jesus], åt dem gav han rätt att bli Guds barn, åt dem som tror på hans namn." - Joh 1:12

"Om du därför med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, skall du bli frälst." - Rom 10:9

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? Be den här bönen:

- Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?
» Ja!


Senaste bönämnet på Bönesidan
onsdag 21 augusti 2019 13:04

Ber för hjälp och beskydd för min familj.


Morsan reklam


Aktuella artiklar


Senaste kommentarer


STÖD APG29! Bankkonto: 8169-5,303 725 382-4 | Swish: 070 935 66 96 | Paypal: https://www.paypal.me/apg29

Denna bloggsajt är skapad och drivs av evangelisten Christer Åberg, 55 år gammal. Christer Åberg blev frälst då han tog emot Jesus som sin Herre för 35 år sedan. Bloggsajten Apg29 har funnits på nätet sedan 2001, alltså 18 år i år. Christer Åberg är en änkeman sedan 2008. Han har en dotter på 13 år, Desiré, som brukar kallas för "Dessan", och en son i himlen, Joel, som skulle ha varit 11 år om han hade levt idag. Allt detta finns att läsa om i boken Den längsta natten. Christer Åberg drivs av att förkunna om Jesus och hur man blir frälst. Det är därför som denna bloggsajt finns till.

Varsågod! Du får kopiera mina artiklar och publicera på din egen blogg eller hemsida om du länkar till sidan du har hämtat det!

MediaCreeper

Apg29 använder cookies. Cookies är en liten fil som lagras i din dator. Detta går att stänga av i din webbläsare.

TA EMOT JESUS!

↑ Upp