Surfar nu: 772 www.apg29.nu

Пред десет години мојата сопруга Марија и 

Пред десет години, на 21 декември уби жена ми само пред 12 часот навечер и нашата nyförlöste син Јоил почина од четири и пол утрото на 22 декември.

Но, на надгробна плоча вели дека двајцата починале 22 декември, 2008 година Гробницата се наоѓа во Jönköping во Woodland гробишта. Во гробот постојат две бели ковчези. Голем градите, и мали гради, кој се наоѓа на слобода.

Ако овие настани, имам напишано во книгата на најдолгата ноќ. Тоа е се движат и многу драматични и тажна книга, но укажува на светла надеж во Исус Христос. Вие сеуште може да се добие книга, ако сакате да го нарачате. Тоа ќе ве чини 150 шведски круни. Тоа е толку евтин, па јас заработи ништо за тоа. Книгата дава утеха и охрабрување и поени да се надеваме во Исус Христос. Тоа е исто така одличен evangelisationsbok. Купи тоа за себе или го даде на некој како подарок.

Книгата се вика на најдолгата ноќ, бидејќи тоа е најдолгата ноќ од годината, а најдолгата ноќ во мојот живот.

Од книгата на најдолгата ноќ

страници 101-103

Седнав на нашиот кревет и работел на мојот блог сајт. Тоа беше половина минатото единаесет ноќе. Пред мене јас го стави мојот лаптоп на мала дрвена маса која може да пропадне. Покрај мене беше мојата сакана жена со нејзиниот голем стомак и да прочитате во весник. Во собата до нашата спална соба беше Dessan и спиел во својот кревет. Се беше тивко, се беше мирно, и сè е во ред. Како што се приближуваше Божиќ работев со честитка за Божиќ и Нова Година во многу различни јазици како што сакав да во мојот блог. Кога работев на мојата листа Мари здипли весникот и рече:

"Одам во кревет."

Мари грчењето и сега кога таа беше во поодмината бременост, нејзиниот 'рчење и полошо. Со цел да не ме вознемирува таа сака да оди во кревет во друга соба. Законот беше подготвен во поголемите Хал мазна и го стави во кревет веднаш до масата. Но поради некоја причина јас не мислам дека Марија ќе одам да спијам во различна соба оваа ноќ.

"Не може да остане?", Ја прашав. Но, таа инсистираше на тоа дека таа сака да спие во салата.

"Добро", реков, "но кога ќе оди во тоалет може да дојде при мене, така што јас не седат за долго време со компјутер" "Да, јас ќе го направи тоа", рече таа, ја напушти собата и ја затвори вратата.

Продолжив да ја напишам мојата листа на Божиќ и Нова Година дупка врски, па мислев да се објават. Јас не сум бил со оглед дека овој мирен вечер во еден момент ќе целосно трансформирана кога вратата на спалната одеднаш се отвори, само пред дванаесет часот навечер, и Марија влезе. Кога јас погледна нагоре од екранот на компјутерот и виде Марија, мислев О, добро, тоа е време да се запре.

"Крис ..."

Тоа беше апсолутно последната работа, рече таа. Таа рече дека моето име со многу љубов тон, во нежна и убава начин. И како таа стуткана за малку. Јас и го виде и знаеше дека таа е во болка.

"Дали е време за ББ", прашав, а јас се уште го остави со лаптоп на малата дрвена маса.

Таа рече нешто речиси нечујни за мене дека јас не можев да дешифрирам и стуткана дури и повеќе, се наведна напред во болка. Станав брзо, отиде до неа и ја зеде, бидејќи не му падне на подот. Јас ја доведе до подножјето на брачен кревет и ја положи нежно надолу на страната, а јас сум во мојата глава почна да се погледне за телефонот да ББ.

Како што стоеше таму во подножјето на креветот, во предниот дел на креветот на бебето дека јас и Dessan се стави во ред толку убаво и направи Мари лежат преку нашиот кревет, јас успеав да не се погледне за било телефонски број во мојата меморија за толку многу секунди додека Мари одеднаш почна да штракаат силно со непријатни шумолењето и жуборот звуци. Јас навистина не знам што ќе се направи, но инстинктивно Мислев дека тоа е најдобро да ја стави на креветот. Се наведна напред, ја грабна и ја постави. Потоа, таа се лизна од креветот на подот, а јас се уште ја држи во рацете.

Јас не го разбирам тогаш, но каде што Мари почина во моите раце. Последното нешто што рече таа беше моето име, бидејќи таа почина во моите раце.


Семејството Åberg

Во ноќта на 22 декември, во текот на ноќта со најмногу темно часа во 2008, страда Кристер Åberg најдолго вечер од својот живот, кога тој беше многу трауматично и неочекувани губи половина на неговото семејство.

А вистинска приказна за незамисливи загуби и да победи сето тоа.

Многу луѓе слушнале за и сведок како загрижени силно тие биле, кога го прочита книгата, најдолгата ноќ. Еден човек ми напиша:

"Што убава книга сте го напишале. Кога почнав да ја читам, не можев да се запре. Бев толку допре."

Најдолгата ноќ

Во ноќта на 22 декември, во текот на ноќта со најмногу темно часа во 2008, страда Кристер Åberg најдолгата и најмрачната ноќ во својот живот, кога тој беше многу трауматично и неочекувани губи половина на неговото семејство.

Ние ги следиме непоколеблива вера на еден човек и неговата вера и доверба во Бог ги води и да се грижи кога незамисливо се случува и одеднаш неговата светска Сплит.

Книгата е исто така, жешка љубовна приказна раскажана за пребарување Кристер Åberg за Бога, неговата желба за доживотно љубов и својот сон на еден ден конечно се чувствувам навистина сакаше и саканиот.


ПРИКАЗНА ЗА SPIDER ОД најдолгата ноќ

страници 132-133

Првиот пат беше ужасно. Живеев во голем шок и не знаат како да се справи со ситуацијата, ниту јас знам како ќе се справи со мојата ќерка, која само плачеше и плачеше и плачеше ...

Што го направи токму она што свештеникот ме советуваше да кога бев праша што јас би рекол да се Dessan:

"Кажи ми таков каков што е. Вие не може да ги заштити децата од реалноста."

Па јас реков Dessan дека мајка е мртва, дека таа била во небото со Исус и никогаш нема да се врати дома повторно. Кога детето во градинка подоцна ја праша каде што нејзината мајка, таа одговори:

"Таа е мртов и со Исус на небото."

Но сега само плачеше и извика таа. Таа беше неутешна и јас не знам што ќе правам со себе. Отидов во собата со Dessan во моите раце. Таа викаше и лежеше со лицето против моето рамо.

"Ќе пеам нешто за вас?" Ја прашав.

"Да", одговори таа со глас беден детето.

Знаев Dessan се допадна убаво пеење Алилуја живеете во мене. Таа се користи за секогаш сакаат дека кога ја прашав дали можам да пее нешто. Таа го нарече не за Алилуја живеете во мене, но таа секогаш рече, "те фалат." Штом таа се користи за да се каже "ќе се фалат" Знаев дека веднаш што песна таа значи. Се најдов на песната. Тоа одговара за возрасни и деца.

Што треба да се пее? ", Го прашав Dessan, убеден дека таа сакаше да пее само таа песна.

Но, на мое изненадување, рече Dessan плаче завршено:

"Spider!"

Пајакот? Itsy bitsy пајакот? "Тоа не е дури христијанин песна. Но, јас го пееше за ќерка ми, а јас бев со неа во моите раце Ivar голем стан.

Itsy bitsy пајакот
искачи trå'n.
Долу дојде дождот
миење на пајакот надвор.
До дојде сонцето
исуши сите дожд.
Itsy bitsy пајакот
качат повторно.

Тоа беше сосема проповед за мене. Кога ќе ја отпеа песната, така насликани инцидентот со пајак во мојот ум. Видов како тој се бореше да се качат на конец. Но, одеднаш катастрофа. Дождот дојде и однесен на пајакот. Но потоа дојде на чудо - чудо! Сонцето се зголеми и пресуши сите дожд, па пајакот потребна храброст, и би можеле да почнат да се искачи повторно.

Слично на тоа, Dessan и јас страдал од катастрофата, но сонцето, тој станува, и ни дава нови храброст, така што со новиот силна одржи повторно да се искачи назад.

Откако ја пее оваа песна извика Dessan веќе не.


Најдолго вечер од Кристер Åberg

Подредување

- Проверете на цена!

150 SEK / секое

3 книги: 300 шведски круни

Бесплатен превозот!

Swisha: 070 935 66 96

Банкарска сметка: 8169-5,303 725382-4

PayPal: https://www.paypal.me/apg29/

ЗАБЕЛЕШКА: Внесете ја вашата адреса!

Книгата траеше десет месеци да пишувам, но тоа е многу лесно да се чита и е погодна за двете млади и постари луѓе, а исто така и како подарок или evangelisationsbok !


За Кристер Åberg

Кристер Åberg живеат во Ливада, во близина Nässjö со нејзината ќерка желба. За многу години ја водеше еден од најголемите приватни блог сајтовиwww.apg29.nu . Тој, исто така, работи како евангелист и вклучени со пеење, музика и проповедта на состаноци низ целата земја.

Книгата е објавена на Semnos издавачи.


Прочитајте исто така:

Јас се чувствуваат емоционално и денес, но настаните од најдолгата ноќ секогаш ќе дојде со мене. Но, како што, исто така, пишува во книгата: Без Исус, јас никогаш не би го направил.


submit to reddit


Vill du bli frälst?

Ja

Nej


Publicerades torsdag 1 januari 1970 01:00 | | Permalänk | Kopiera länk | Mejla

2 kommentarer

Inger Briselius Sat, 22 Dec 2018 21:19:27 +010

Varma tankar till dig och din dotter! /Inger

Svara


Jesus dotter Mon, 21 Jan 2019 08:32:24 +010

Hej Christer!

Jag födde min lille son Marcus den 21 dec 2008 på Ryhov, den dagen du var där med din fru och din son. Jag blev väldigt ledsen när jag läste om den tragedi som drabbade din familj. Samma dag som jag var otrolig glad att jag fick min son hade du sorg, förlorade fru och lille sonen Joel dagen efter. Men ära till Jesus som har gett dig styrka att stå på benen igen och fortsätta vittna om honom. Tack Jesus och Gud välsigna dig Christer och välsigna Desire’.

Svara


Din kommentar

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?


Prenumera på Youtubekanalen:

Vecka 24, söndag 16 juni 2019 kl. 20:32

Jesus söker: Axel, Axelina!

"Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son [Jesus], för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv." - Joh 3:16

"Men så många som tog emot honom [Jesus], åt dem gav han rätt att bli Guds barn, åt dem som tror på hans namn." - Joh 1:12

"Om du därför med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, skall du bli frälst." - Rom 10:9

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? Be den här bönen:

- Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?
» Ja!


Senaste bönämnet på Bönesidan
söndag 16 juni 2019 19:20

Ber för en familjesituation. Ber för både frid och god ekonomi.

Aktuella artiklar


Senaste kommentarer


STÖD APG29! Bankkonto: 8169-5,303 725 382-4 | Swish: 070 935 66 96 | Paypal: https://www.paypal.me/apg29

Christer Åberg och dottern Desiré.

Denna bloggsajt är skapad och drivs av evangelisten Christer Åberg, 55 år gammal. Christer Åberg blev frälst då han tog emot Jesus som sin Herre för 35 år sedan. Bloggsajten Apg29 har funnits på nätet sedan 2001, alltså 18 år i år. Christer Åberg är en änkeman sedan 2008. Han har en dotter på 13 år, Desiré, som brukar kallas för "Dessan", och en son i himlen, Joel, som skulle ha varit 11 år om han hade levt idag. Allt detta finns att läsa om i boken Den längsta natten. Christer Åberg drivs av att förkunna om Jesus och hur man blir frälst. Det är därför som denna bloggsajt finns till.

Varsågod! Du får kopiera mina artiklar och publicera på din egen blogg eller hemsida om du länkar till sidan du har hämtat det!

MediaCreeper

Apg29 använder cookies. Cookies är en liten fil som lagras i din dator. Detta går att stänga av i din webbläsare.

TA EMOT JESUS!

↑ Upp